Çin Vize İşlemleri

Çin Vize İşlemleri

Çin Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin turist vizesi için gerekli evraklar Çin Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve Büyükelçilik nezdinde belirlenmiştir. Talep edilen evrakların başvuruda eksiksiz ve bilgilerin teyit edilebilir olması gerekir. Çin Konsolosluğu gerekli görmesi halinde size mülakata çağırabilmekte veya ek evraklar talep edebilmektedir.

Çin’in uyguladığı karmaşık vize başvuru prosedürü hakkında daha fazla bilgi almak ve vize başvurusunu doğru olarak gerçekleştirebilmek için MKM Vize Merkezi temsilcilerimizle 0212 356 47 56 numaralı hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden Çin uyruklu vatandaşların ve üçüncü ülke vatandaşlarının Çin turistik vize başvuruları için konsolosluğa şahsen başvuruda bulunması gerekir. Bu kişiler başvurularını danışmanlığımızda gerçekleştirseler bile Çin Konsolosluğu tarafından talep edilen mülakata şahsen gitmeleri gerekecektir.

Aşağıda belirttiğimiz evrakları hazırlayıp Çin turistik vize başvurusunda bulunan başvuru sahipleri, vize işlemlerinin olumlu sonuçlanması halinde tek girişli vize alacaklardır.

Size verilecek Çin turistik vize süresi kısa süreli vize olup Çin turist vizesüresi sadece Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin’de daha uzun süre kalmak istiyorsanız Çin’e giriş yaptıktan sonra Çin’deki yerel emniyet müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Çin’deki yerel emniyet müdürlüğü başvuru durumunuza göre kabul veya reddetmekte olup başvurudaki tek sorumluluk başvuran şahsa aittir.

 • Davetiye: Çin turistik vize başvurusu için davetiye gerekmektedir. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Çin turist vizesi için vermeniz gerek davetiye Çin'de yer alan turizm şirketi tarafından hazırlanmış olup, kaşeli ve imzalı olmalıdır. Çin Konsolosluğu bu davetiyenin aslını vize başvurusu için kabul etmektedir.
 • Pasaport: Çin turist vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır. Pasaportun iki boş sayfasının olması gereklidir.
 • Fotoğraf: Çin turistik vize için istenen 2 adet fotoğraf 33x48 mm ölçülerinde vesikalık olup, fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Turist vizesi için fotoğrafın güncel olması da gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: Çin turist vizesi için adli sicil ve arşiv kaydı ile ilgili belge almanız gerekmektedir. Bu belgenin üzerinde adli sicil kaydı yoktur yazısının olması gerekip belgede arşiv kaydı yoktur ibaresi de olmalıdır.
 • İkametgah Belgesi: Çin turistik vize için ikametgah belgesi muhtarlıktan alınmış olup belge ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.
 • Geçim durumunuzla ilgili belge: Çin sizden geçim durumunuzla ilgili olarak banka hesap özetini istemektedir. Çin turistik vizesini alabilmeniz için hesap özetinizde olması gereken asgari bakiye miktarını MKM Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilmektesiniz. Banka hesap özetinde gereken miktarda bakiye ile birlikte kaşe, imza ve imza sirküleri de olmalıdır.
 • Vergi levhası fotokopisi: Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan faaliyet belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi (Limited şirket veya anonim şirket ise)
 • Dilekçe: Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe ve imzalı dilekçenin aslı.
 • SGK Dökümü: Firma sahibi ise e-devletten alınan 4B SGK dökümü, çalışan ise e-devletten alınan 4A SGK hizmet dökümü.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabında en az 40.000 TL bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle hesap dökümü alınmalıdır.
 • Kimlik: Çin turistik vize için sizden nüfus cüzdanı fotokopisini istenmektedir.
 • Eski Pasaport: Çin turistik vize için güncel pasaportunuzun yanında eski pasaportunuzu da vermelisiniz. Eğer eski pasaportunuz yoksa veya kayıpsa, durumunuz ile ilgili şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Vereceğiniz bu dilekçe ise sadece İngilizce dilinde olması hallinde kabul edilebilmektedir.

Çin Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Çin vize başvuru işlemlerinde 04.12.2017 tarihinden itibaren parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izi randevusu tarafımızdan yapılabilmektedir. Parmak izi verildikten sonra 5 yıl geçerliliği vardır. 1 yıllık Çok Girişli Çin Ticari Vizesi için başvuru sahibinin pasaportunda en az 2 Çin vizesinin bulunması zorunludur. Çin ticari vizesi dilekçesinin noter onaylı olması gerekmektedir.

Çin vizesi başvuruları hakkında verilecek kararlar Çin Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Çin vize başvuruları için gerekli davetiye belgesi ve eksik evraklara dair tüm sorularınız için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

Çin ticari vize için gerekli evraklar aşağıdaki liste olarak belirtilmektedir. Bu evrakları teslim ederek Çin ticari vize için başvuruda bulunduktan sonra Çin Konsolosluğunun vize işlemlerini olumlu değerlendirmesi halinde size verilecek Çin ticari vizesi tek girişli vize olup ticari vizenin geçerlilik süresi 3 aydır.

Çin’de daha uzun süre bulunmak istiyorsanız Çin’e girişinizden sonra Çin’de bulunduğunuz yerin emniyet müdürlüklerine başvurmak zorundasınız. Çin’in yerel emniyet müdürlüğü, başvurunuzu durumunuza göre kabul veya reddetmekte olup başvuruda tek sorumlu olan uzatım için başvuruda bulunan kişidir.

 • Pasaport. Çin ticari vize için planlanan seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.
 • Davetiye. Çin’deki şirket tarafından e-mail ile gönderilmiş İstanbul Konsolosluğuna hitaben yazılmış davetiye. Çin ticari vizesi için davetiye almanız şarttır. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmez. Çin ticari vizesi için gerekli olan davetiye Çin'deki valilik tarafından onaylı, barkod numaralı ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır. Bu davetiyenin e-mail aracılığı ile iletilmesi gerekmektedir.
 • Ticari Lisans. Çin’deki firmanın ticari lisansı, şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve firmanın ticaret hacmi kaydı en az 10.000 USD. Çin ticari vize için Çin’de bulunan firmanın ticari lisansı istenmektedir. Başvuran kişi Çin ticari vizesine ilk defa başvuruda bulunuyorsa ticari lisansa ek olarak firmanın işletme belgesi ve şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi de istenmektedir.
 • Fotoğraf. Çin ticari vize için 2 adet 33x48 mm ölçülerinde vesikalık, arka fonu beyaz fotoğraf gerekmektedir. Ticari vize için fotoğrafın güncel olması gerekmektedir.
 • Kimlik. Çin ticari vize için kimlik fotokopisi ve nüfus kayıt örneğinin aslı gerekmektedir.
 • Çin ticari vize dilekçe. Çin ticari vize talebi için özel bir dilekçe gerekmektedir. Bu belge hakkında detaylı bilgi alabilmek için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan Çin ticari vize başvurularında temsilcilerimiz Çin ticari vize dilekçenin temin edilmesi ve hazırlanmasında vize başvuru sahiplerine yardımcı olmaktadır.
 • Sabıka kaydı. Çin ticaret vizesi için 2 maddeli sabıka sicil kaydı gerekmektedir. Bu belgeyi e-devlet yoluyla alabilirsiniz.
 • Eski Pasaport. Çin ticari vize için güncel pasaportunuzla birlikte eski pasaportunuz da gereklidir. Eski pasaportunuz yok veya kayıp olması halinde, durumunuzu açıklayan şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Bu dilekçe sadece İngilizce dilinde yazılması halinde kabul edilmektedir.
 • İş durumunuzla ilgili belgeler. Çin ticari vize için iş durumunuzla ilgili birtakım belgeler gerekmektedir. Bu evraklar işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve şirket evraklarıdır. Noter onaylı beyanname (şirket yetkilisi tarafından kişinin çalıştığına dair beyanname) En az 40.000 TL bakiyeli banka hesap dökümü aslı, en az 3 aylık kaşeli ve imzalı. Çin ticari vize için gerekli güncel tarihli şirket evrakları ise orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri ve sicil gazete fotokopileridir. Şirket evraklarınızın güncel olması da gereklidir.

Comments

Bir yanıt yazın